środa, 4 marca 2015

Opłaty za śmieci będą różne? Mieszkańcy Oświecenia zapłacą mniej?

Wywóz śmieci z domków jednorodzinnych kosztuje GOAP dwa razy tyle co śmieci z bloków. A mieszkańcy mają taką samą stawkę za odpady - 12 zł. Czy poznaniacy z blokowisk powinni płacić mniej? GOAP się nad tym zastanawia - pisze Gazeta Wyborcza.

Wywóz tony śmieci ze spółdzielni mieszkaniowej na Winogradach kosztuje 114 zł. Na Ratajach jest jeszcze taniej - 110 zł za tonę. Z kolei w przypadku domków jednorodzinnych wychodzi ponad dwa razy drożej - 235 zł za tonę. W Murowanej Goślinie stawka dochodzi nawet do 270 zł za tonę. Wynika z tego, iż mieszkańcy np. osiedla Oświecenia powinni teoretycznie płacić mniej niż mieszkańcy domków jednorodzinnych. Tak jednak nie jest. Wszędzie płaci się 12 zł za segregowane i 20 zł za niesegregowane odpady.

GOAP zastanawia się więc nad zmianą systemu i wprowadzeniu różnych stawek, w zależności od sektora. - Trzeba porządnej dyskusji na temat opłat za śmieci. Musimy się zastanowić nie tylko nad zróżnicowaniem opłat, ale też nad tym, na jakiej podstawie naliczać opłatę - od osoby, mieszkania czy za wodę - mówi Karolina Fabiś, radna PO.

Z kolei radny Michał Grześ ma inną ideę: - Może warto pomyśleć o tym, żeby dać mieszkańcom spółdzielni jakieś inne profity, np. częściej niż w domkach wywozić u nich odpady wielkogabarytowe [czyli np. stare meble - red.]. Bo co tu dużo ukrywać, na zmianie przepisów domki w większości zyskały, a spółdzielnie straciły.


Cały tekst dostępny już teraz w Gazecie Wyborczej oraz na poznan.gazeta.pl (klikając tutaj).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz